HİPOSPADİAS ( PEYGAMBER SÜNNETİ )

Hipospadias Nedir?

Hipospadias veya halk arasında bilinen ismi ile peygamber sünneti erkek çocuklarda yüzde 1-2 sıklıkla görülen bir bozukluktur. Bu bozukluğa sahip olan çocuklarda çocuğun çişini yaptığı delik pipinin alt kısmında bulunmaktadır.Bu delik hemen normal yerinin biraz altında olabileceği gibi pipinin torbalarla birleştiği yere kadar pipinin herhangi bir yerinde alt kısma açılabilir. Buna ek olarak pipinin yarım sünnetli gibi bir görüntüsü de muvcuttur. Aslında pipideki yapısal bozukluk bununla da kalmamaktadır, büyük kısmında pipide öne veya yana doğru bir eğrilik de bulunmaktadır. Biz buna kısaca “kordi” diyoruz.

Hipospadias tanısı nasıl konur?

Hipospadias ( peygamber sünneti ) aslında tanısının konulması çok kolay olan ancak tedavisinin özellik taşıdığı bir bozukluktur. Pipideki bozukluğu fark eden ailelerin çocuklarını vakit geçirmeden bir çocuk cerrahisi hekimine veya merkezine götürmeleri gerekmektedir.Bir çocuk cerrahi tarafından muayene edilen böyle bir çocuğun tanısının konulması bu hekim için son derece kolaydır.

Hipospadias'ın tedavisi nasıl yapılır?

Hiposadias'lı erkek çocukların ileriki seksüel ve psikolojik yaşamını etkileyecek ciddi bir bozukluk olduğu için kesinlikle cerrahi bir müdahale ile düzeltilmesi gereken bir durumdur. Bunun için, çocuklarının pipilerindeki yarım sünnetli görüntüyü fark eden ailelerin çocuklarını vakit geçirmeden bir çocuk cerrahisi hekimine veya merkezine götürmesi gerekmektedir. Bunun yanında çok önemli olan bir konuda böyle yarım sünnetli ( peygamber sünnetli ) çocukların kesinlikle herhangi bir yerde sünnet ettirilmemesidir.Çünkü sünnet derisi pipinin altındaki deliğin kapatılması ve normal yerine götürülmesi sırasında kullanılmaktadır. Sünnet derisi ameliyat için gereklidir.

Hipospadias ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?

Pipideki bozukluğun düzeltilme yaşı genellikle 6 aylıktan sonra olmalıdır. Ameliyatın zamanlaması önemlidir. Çünkü bu ameliyat uygun zamanlama ile yapıldığı takdirde hem pipi istenilen bir büyüklüğe ulaşmış olacak hem de hastanın ameliyat sonrası bakımı kolaylaşacaktır.

Ameliyata hazırlık nasıl yapılır?

Hipospadias ameliyatından önce hasta çocuk cerrahisi polikliniğine gelerek kontrol olur ve gerekli birkaç tetkik istenerek ameliyata hazırlanır. Tetkiklerde bir anormallik yoksa hasta randevu gününde çağrılır. Ameliyatın bir gece önce saat sabaha karşı 4’den sonra hastanın beslenmesi kesilmektedir. Bu hastanın sabaha karşı saat 4’den sonra ne katı nede sıvı gıdalarla beslenmemesi anlamındadır. Hasta ameliyat sabahı adeta oruçlu gibi ameliyathaneye getirilmelidir. Hastanın bir gece önceden aç kalması ertesi sabah anestezi alacağı için gerekli bir durumdur.

Hipospadias ameliyatı nasıl yapılır?

Hipospadias ameliyatı KESİNLİKLE bir ÇOCUK CERRAHİSİ VE ÇOCUK ÜROLOJİSİ UZMANI  tarafından yapılması gereken özellikli bir ameliyattır. Bunun nedeni ameliyat için çalışılan bölgenin çocuğun hayatında çok önemli bir yere sahip olması ve yeterli bilgi ile yapılmamış bir ameliyatın başarısızlıkla sonuçlanma riskidir. Ameliyat genel anestezi altında yapıldığı için çocuğun ne ameliyat sırasında ne de ameliyattan sonra ağrısı olmamaktadır. Ameliyat süresi pipideki bozukluğun derecesine göre değişmekle beraber genellikle 1 saat ile 3 saat arasındadır.

Hipospadias ameliyatı belli teknikler kullanılarak çocuk cerrahisi uzmanları tarafından pipinin deliğinin normal yerine taşınması, pipideki eğriliğin düzeltilmesi ve pipinin normal bir görüntüye kavuşturulması için yapılan bir ameliyattır. Ameliyat genellikle tek safhada tamamlanmaktadır ancak pipideki bozukluğun çok ağır olduğu durumlarda bir ikinci ameliyat gerekebilmektedir.

Ameliyat sonrası bakım nasıl olur?

Hipospadias ameliyatından sonra genellikle pipideki bozukluğun derecesine göre 1-10 gün arasında hastanın hastanede yatması gerekmektedir. Pipideki bozukluğun çok az olduğu vakalarda hastaneye yatmaya gereksinim olmadan hasta ameliyat günü taburcu edilebilmektedir ancak bu Hipospadias hastalarının çok küçük bir bölümünü oluşturmaktadır ve genellikle hastalar yukarıda bahsedilen sürelerde hastanede yatmaktadırlar.Hasta hastanede kaldığı süre içinde pipide yeni yapılan deliğin daralmaması yaranın  çişle ıslanmaması için bir sonda ile takip edilmektedir. Bu dönem içinde hastaya antibiyotik tedavisi ve pipisine takılan sondanın rahatsız etmemesi için bir şurup verilir. Ameliyattan sonraki 7-10.gün hastanın sondası alınmakta ve çiş yapması gözlendikten sonra hasta taburcu edilmektedir. Bu ameliyatlardan sonra çocuk normal yaşantısına hızla dönmekte, akranları arasında kendisine bir utanç konusu olabilecek pipisinin anormal görünüşünden kurtulmakta ve yaşantısında da tamamen normal bir erkek olarak aile kurabilmektedir.

 

         Op. Dr. Aziz Serhat BAYKARA

              Çocuk Cerrahisi Uzmanı

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !