ÇOCUKLARDA KAKA KAÇIRMA ( KAKA TUTAMAMA )

 

Kaka Kaçırma (kaka tutamama ) ; ayda 2 defadan sık,  uygun olmayan yerde ya da uygun olmayan   zamanda istemsiz gaita çıkarılması olarak tanımlanır. Kaka kaçırmanının görülme oranı toplumda  %1-%10’dur. İki tipi vardır; Birincisi minor tip; soiling ya da gazın istemsiz kaçağıdır. İkincisi major şeklinde ise normal kıvamdaki  kakanın istemsiz olarak çıkarılmasıdır.  Daha çok sinir / kas hasarına bağlı gelişir. Sıklıkla cerrahi müdahale veya alternatif tedavi  gerektirir.

            Kaka kaçırmayı araştırmak  için anal manometri,  sinedefekagrafi elektromyografi, nal ultrasonografi, elektrosensitivite gibi yöntemler kullanılmaktadır.

            Kaka kaçırmanın tedavisi, konservatif tedavi,   biofeedback tedavi  ve cerrahi tedaviyi içermektedir.

            Konservatif tedavide, basit  kabızlık ilaçları kullanılabilir. Diyet önerileri faydalı olabilir. Ayrıca günlük lavmanlar, rektumun boş kalmasını sağlayarak, kaka kaçırma tedavisine yardımcı olur.   

           Biofeedback tedavi, hastaların %50-%90 arasında kaka kaçırma ataklarını azaltır. Biofeedback tedavisinden alınan sonuçlar, en iyi cerrahi sonrası kas zayıflığı olan hastalarda elde edilmektedir.  

           Cerrahi tedavi, kas / sinir hastalığı olanlarda etkili yöntemdir.

 

 

Op. Dr. Aziz Serhat BAYKARA

Çocuk Cerrahisi Uzmanı

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !